Odporúčame náš eshop:

 

NOVINKY

arr3

KONTAKTY

Enersol, s.r.o.
Rakovo 174
038 42 Príbovce
tel: +421 905 875 290
darzdravia@gmail.com

 Orgánové hodiny

 

 

 

Jednotlivé funkcie organizmu sú vykonávané v súlade s denným rytmom. Každý z orgánov je aktívny presne v tej časti dňa, ktorá mu zodpovedá a tak napríklad aktivita žalúdka dosahuje svojho vrcholu v prvej časti dopoludnia, v dobe prijímania. Naopak, aktivita obličiek je naväčšia pri súmraku, v dobe výdaja a prechodu od činnosti k pokoju. Pečeň je aktívna - ako inak - v noci, v dobe detoxikácie a regenerácie. Naše telo je úžasným spôsobom nastavené na denní rytmus. Snaží sa žiť v súlade s premenami dňa a noci. Keby boli impulzy tela tie jediné, ktoré nás poháňajú, zrejme by sme sa nikdy neodchýlili od prirodzených rytmov. A predsa naše myšlienky a impulzy idú vlastnými cestami. Vďaka moderným vymoženostiam sa stávame oveľa menej závislí na vplyve prírody a to nám umožňuje viac sa venovať duševnej činnosti. Temnota a chlad predstavujú dnes oveľa menšiu prekážku než  v minulosti. Rytmus našich orgánov však zostáva nezmenený, a to, ako sme schopní zladiť našu činnosť s denným rytmom orgánov, zrkadlí harmóniu nášho ducha a tela. Hneď je zrejmé, či pristupujeme k svojmu telu ako diktátor alebo ako priateľ. Či chceme neustále všetko riadiť len svojou vôľou alebo či sme pripravení dbať tiež na potreby svojho tela. Veď predsa naše telo, ktoré s veľkým nasadením udržiava nespočetné životné funkcie, nám umožní nádherný život na Zemi. Vážime si túto službu dostatočne? Alebo si počíname ako malé rozmaznané deti, ktoré chcú všetko a hneď?

03:00 – 05:00

V tejto dobe sa aktivujú pľúca. Zvyčajne sa budievajú fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, nádchu a zápaly dýchacích ciest. V tejto dobe zvyčajne človek pociťuje najväčší strach.

05:00 – 07:00

V tejto dobe je aktívne hrubé črevo. Je vhodné si zvyknúť na vyprázdňovanie stolice, vyhnúť sa stresu a náhlivosti.

07:00 – 09:00

V tejto dobe sa dostáva do činnosti žalúdok . Je veľmi doležité konzumovať vitamíny práve v tomto čase. Je vhodné, aby bolo telo v teple, preto sa vyhýbame studenej sprche a kúpeľu.

09:00 – 11:00

V tejto dobe je maximálne aktívna slezina a pankreas. Nemali by sme piť alkohol, mali by sme konzumovať ovocie, med,... Toto je jediné obdobie dňa, keď je telo schopné stráviť sladkosti.

Nie je to doba vhodná na veľkú fyzickú záťaž, naopak je vhodná na vysoké duševné výkony, pričom okolo 11. hodiny nastáva výkonnostný vrchol.

11:00 – 13:00

V tejto dobe je v maximálnej činnosti srdce. Nie je vhodné ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm výkonnosti.

13:00 – 15:00

V tejto dobe je v činnosti tenké črevo. Začína sa zvyšovať fyzická aktivita, znižije sa citlivosť zubov - doba vhodná pre návštevu zubára.

15:00 – 17:00

V tejto dobe najviac pracuje močový mechúr, je preto vhodné piť bylinkové čaje. Tráviaci systém je schopný prijať aj objemnejšie jedlo. Aktivita stúpa a dosahuje 2. výkonostný vrchol.

17:00 – 19:00

V tejto dobe sú v maximálnej činnosti obličky. Nemali by sme jesť tuky, cukor, soľ, limonády, chemikálie, kávu, alkohol. Mali by sme sa vyhýbať chladu a stresu.

19:00 - 21:00

V tejto dobe sa dostáva do činnosti obal srdca (osrdcovník) - krv. Vnímanie je v tejto dobe na maxime. Najúčinnejšie je tiež pôsobenie antibiotík a natieranie bolestivých miest.

21:00 – 23:00

V tejto dobe je v činnosti trojitý žiarič. Je to doba,keď sa telo pripravuje na spánok. Treba sa vyhýbať zvyšovaniu aktivity, nefajčiť, vynechať jedlo.

23:00 -01:00

V tejto dobe začína pracovať žlčník, budievajú sa ľudia, ktorí s ním majú problémy.

01:00 – 03:00

V tejto dobe sa aktivuje pečeň, nastáva však útlm mentálnej výkonnosti, spôsobený najnižším okysličením mozgu. V tejto dobe sa zvyčajne budievajú aj žlčnikári.

 

N2JkY